Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Kahvaltı Yapmaya Neden Özen Gösterilmelidir?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Photo: jill111 / pixabay

Kahvaltı Yapmaya Neden Özen Gösterilmelidir?

Vücudunuzun için en gerekli olan ve en önemli öğün kahvaltıdır. Hayatınıza sağlıklı bir beslenme düzeni ile devam etmek isteyenler kahvaltıyı atlamamalıdır. Yazımızda sizlere “Kahvaltı yapmaya neden özen gösterilmelidir?” Sorusunun cevabını vereceğiz.

Kahvaltı Neden Önemlidir?

İnsanları vücudu uyuduğu zaman bile çalışmaya devam etmektedir. Fakat metabolizmamızın normale göre uyuduğumuzda daha yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Sabahları uyandığınız zaman enerjinizi geri kazanmak istiyorsanız kahvaltı yapmaya mutlaka özen göstermelisiniz. Aksi takdirde bütün gün boyunca dikkat dağınıklığı, baş ağrısı, yorgunluk gibi çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için kahvaltı çok önemli bir öğündür. Sabah uyandığınız zaman yaptığınız sağlıklı bir kahvaltı metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Kahvaltı yapmayı atladığınız takdirde bir sonraki öğünde yediklerinizin size katkı sağlamayacağını söyleyebiliriz.

Kahvaltı Yapma Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo vermek istiyorsanız işe ilk olarak kahvaltı yaparak başlamanız gerekiyor. Kahvaltı yapmak kan şekerinizin dengede kalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan kişiler bütün gün boyunca tok kalıyor. Aynı zamanda daha az besin tüketiyorlar. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; kahvaltınızda yediğiniz yiyeceklerin protein ağırlıklı olan yiyecekler olmasıdır. Kahvaltınız sağlıksız olan besinlerden oluşuyorsa ne yazık ki kilo vermenizde yardımcı olmayacaktır.

Kahvaltı Yaparak Daha Verimli Olabilirsiniz

Dikkat dağınıklığınızın önüne geçmek istiyorsanız bunu sabah yaptığınız güzel bir kahvaltı ile gerçekleştirebilirsiniz. Konsantrasyonunuzun artacağı gibi hafızanız da güçlenecektir. Bu şekilde becerilerinize daha iyi bir şekilde odaklanma imkanı elde edersiniz. Kahvaltının size başarı ve verimlilik katacak bir hafıza sunacağına emin olabilirsiniz.

Kahvaltı Yapmanın Gerçekten Mutlulukla Bir İlgisi Vardır

Kahvaltının etkilerine baktığımız zaman sadece vücudunuz için değil aynı zamanda ruh haliniz için de olumlu etkilerinin olduğunu görüyoruz. Sağlıklı bir kahvaltı güne pozitif başlama konusunda size yardımcı olacaktır. Neşeniz ve enerjiniz ise çevrenizdekilere moral vereceği gibi çevrenizdekilerle iyi ilişkiler kurmanızı da sağlar.

Sağlıklı Bir Kahvaltı İçin Tüketilmesi Gerekenler

-Kahvaltı yaparken ekmek tüketmek yerine ağırlığı süt ve süt ürünlerine vermeniz gerekir. Bunun sağlığınız için daha iyi olacağını söyleyebliriz.

-Salatalık, domates, biber ve nane gibi sağlıklı besinleri mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz.

-Kahvaltı yaparken sofranızda olması gereken besinlerin başında yumurta yer almaktadır. Kahvaltıda yumurta tüketerek bütün gün tok kalabilirsiniz.

-Kahvaltının pratik olmasını istiyorsanız kuru meyve, yulaf ve kuruyemişlerden meydana gelen bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Yoğurt ve sütle beraber tükettiğiniz takdirde hem protein hem lif ihtiyacınız karşılanacaktır.

Continue Reading
Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Yorum Yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Sigara tiryakisi olan birçok kişi sadece kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakmıyorlar. Fakat kilo almanız sigara içmeniz kadar zararlı değildir.

Photo: Skitterphoto / pixabay

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Sigara tiryakisi olan birçok kişi sadece kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakmıyorlar. Fakat kilo almanız sigara içmeniz kadar zararlı değildir. Sigarayı her bırakan kişi kilo alacak diye bir durum söz konusu değildir. Eğer gerçekten dikkat ederseniz kilo almadan sigarayı rahatlıkla bırakabilirsiniz. Yazımızda sizlere kilo almadan sigarayı bırakma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Sigarayı Bıraktığınız Zaman Neden Kilo Alırsınız?

Sigarayı bırakan neredeyse herkes 1 – 2 kilo olsa bile kilo alabilir. Sağlıklı beslendiğiniz sürece bu kiloları geri verme ihtimaliniz vardır. Sigarayı bırakmaktan vazgeçmenizin yerine kilo almama adına neler yapacağınıza bakabilirsiniz. Bunun sonunda sigara alışkanlığınızdan kurtulmuş olabileceğiniz gibi hayatınıza tam olarak istediğiniz kiloda devam edersiniz. Peki, insanlar sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alırlar?

-Sigarayı bıraktığınız ilk zamanlar gergin ve stresli olursunuz. Bu yüzden hareket etme isteğinizde de azalma olacaktır. Eskisine göre daha az enerji harcadığınız için de kilo alırsınız.

-Sigaranın etken maddelerinden birisi olan nikotinin metabolizmanızı hızlandırma özelliği vardır. Sigara içtikten sonra kalbiniz daha hızlı atmaya ve metabolizmanız hızlanmaya başlar. Fakat bu zannettiğiniz kadar iyi bir durum değildir. Tam tersine kalbiniz için zararlı olabilecek bir durumdur.

-Sigarayı bıraktığınız zaman koku ve tat duyularınızda gelişme yaşanır. Bu durum iştahınızın artmasına sebep olacağı için daha fazla yemek yemek istersiniz.

-Sigarayı bırakan birçok kişi sigaranın yerini başka bir besinle doldurmaya çalışmaktadır. Elinizde ve aklınızda sürekli bir yiyecek olması yaşayabileceğiniz sigara krizlerinin önüne geçecektir. Bu da kalori almanıza ve bu yüzden kilo almanıza sebep olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Yapabilecekleriniz

Porsiyonlarınızı Küçültün

Koku ve tat alma duyularınız artık sigara içmeden önceki döneme döndüğü için porsiyonlarınızda artış göstermek isteyebilirsiniz. Bu durumu engelleme adına sık ama az bir şekilde yiyin. Lokmalarınızı iyi bir şekilde çiğnemeye dikkat edin ve daha küçük tabaklar kullanın.

Bol Bol Su için

Su içmenin sigarayı bıraktıktan sonra sizin için en iyi yardımcı olacağına emin olabilirsiniz. Gün içerisinde en az 8 bardak suyu yudum yudum içmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde kilo almanızın önüne geçebileceğiniz gibi sigara krizlerinizin de önüne geçebilirsiniz.

Ara Öğünlerinizi Kesinlikle Atlamayın

Ara öğünlerinizde su dışında tarçınlı süt, bikri çayları, ayran gibi içecekleri tercih edebilirsiniz. Özellikle yeşil çay içmeniz metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Yanında yiyeceğiniz bir avuç kadar kuru meyve ve kuru yemişte sigara isteği duymanızın ve açlık krizleri yaşamanızın önüne geçer.

Kendinize Çeşitli Uğraşlar Bulun

Yemeğinizi bitirdiğiniz zaman mutlaka sofradan kalkmalısınız. Çünkü sofrada oturduğunuz süre boyunca sigara içmediğinden dolayı yemek yemeye devam edebilirsiniz. Yemek yedikten sonra kendinize farklı uğraşlar bulmaya dikkat edin. Ev işleriyle oyalanabilir veya dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yatma saatlerinizi biraz erkene almanız da sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Bu şekilde geç saatlerde oluşabilecek sigara içme veya yemek yeme isteklerinizin önüne geçebilirsiniz.

Kilo Kontrolüne Dikkat Edin

Tatlı isteğinizin de bu dönemde olacağını söyleyebiliriz. Fakat tatlı yemek yerine meyve yemeyi tercih edebilirsiniz. Sigarayı bıraktığınız zaman kan şekerinizde çeşitli düzensizlikler oluşabilir. Bu düzensizler sonucunda ise daha fazla karbonhidrat veya daha fazla tatlı tüketmek isteyebilirsiniz. Kalori alımınızı gerçekten kontrol altında tutarak kilo almanın önüne geçmek istiyorsanız tatlı isteğinizi meyve ile bastırmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde daha az kalorili bir tercih yaparken aynı zamanda daha sağlıklı besinler tüketmiş olursunuz.

Sporu İhmal Etmeyin

Sizlere yazımızda sigarayı bıraktığınız zaman metabolizma hızının yavaşladığını belirtmektedir. Metabolizmanızı tekrardan hızlandırman en iyi yolları arasında spor yapmak ilk sıralarda yer almaktadır. Spor yaptığınız zaman vücudunuz daha fazla mutluluk hormonu sağlayacaktır. Bu şekilde sigara aklınıza bile gelmeyecektir. Spor yapmadığınız dönemlerde ise bir yere arabayla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz. Asansöre binmek yerine ise merdivenleri kullanabilirsiniz.

Kahve İçmek Sizi Korkutmasın

Kahve içmek sigara içme isteğinizi büyük oradan artıracaktır. Bu yüzden sigarayı ilk bıraktığınız dönelerde sigarayla kahveyi de bırakmak isteyebilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmadan kahve tükettiğiniz sürece kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Abur Cuburdan Uzak Durmalısınız

Naneli sakız, nane, karanfil sigara isteğinizi azaltan seçenekler arasında yer alıyor. Sigara krizi hissettiğiniz dönemlerde abur cubur yemek yerine size belirttiğimiz seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Kimyasal Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bütün düşükler incelendiği zaman kimyasal gebelik bu düşüklerin nedenlerinden %50 ya da %75’ini oluşturmaktadır. Gebelik yaptırdığız zaman pozitif sonucunu almış olabilirsiniz.

Photo: Gulcinglr / pixabay

Kimyasal Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bütün düşükler incelendiği zaman kimyasal gebelik bu düşüklerin nedenlerinden %50 ya da %75’ini oluşturmaktadır. Gebelik yaptırdığız zaman pozitif sonucunu almış olabilirsiniz. Fakat 3 – 4 hafta sonra eğer ağır bir kanamanız başladıysa bu durum artık hamile olmadığınızın işaretidir. Kısacası kimyasal gebelik nedir? Sorusuna, kendisini kesintiye uğratan ve gelişmeyen gebelik diyebiliriz. Bu gebelik başarısız sonuçlanmak zorundadır. Her ne kadar iyi başlamış olsa da gelişme gösteremez.

Kimyasal gebelikte döllenmiş olan yumurta rahme doğru hareket ve orada implant yapar. Fakat daha fazla gelişme gösteremeden vücut onu reddeder. Kan akışı ise dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu düşük en az döllenmeden iki hafta sonra gerçekleşmektedir. Yani bu yumurtanın implantasyonundan hemen sonra gerçekleşir. Bu durumu yapılacak olan jinekolog ve ultrason muayenesinin tanımlayamayacağını söyleyebiliriz. Vücut düşük yaparak oluşan zigottan kurtulur.

Kimyasal Gebelik Oluşmasının Nedeni Nedir?

Döllenmiş olan bir yumurta rahmin içerisinde implante edildiği zaman plesenta haline gelen hücreleriniz HCG gebelik hormonu üretmeye başlayacaktır. HCG seviyeleriniz idrar veya kan tahlilinde gebe olduğunuza işaret edecek kadar yükselir. Bu yüzden yaptırdığınız gebelik testlerinden olumlu sonuç alırsınız. Bununla beraber yapılan ultrasonografie plasenta ya da gebelik kesesi gelişimi tespit edilemez. Aynı zamanda ultrasonla bir kalp atışı da duyulmaz.

Kimyasal gebelik esnasında döllenmiş olan bir yumurta, implantsyon işlemini tamamlayamaz. Gebeliğin kaybı oluşur. Normal süreniz dolduktan bir hafta sonra ise kanamın başlamasıyla son bulur.

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nedir?

Kimyasal gebelik hamileliğin ilk dönemlerinde yaşandığı için birçok kadın bunu yaşadığı sırada hamile olduğunu bile bilmemektedir. Pozitif olarak sonuçlanan bir gebelik testinde sonra hafif kanama veya lekelenme düşük yapmanızın yerine hamileliğinizin belirtisi de olabilir. Kimyasal gebeliğin diğer belirtileri ise şu şekildedir:

-Adet şeklinde kramplar

-Ağır kanama

-Vajinadan pıhtılar gelmesi

-Pozitif olarak sonuçlanan bir gebelikten sonra ağır kramp veya kanama başlaması.

Her ne durumda olursa olsun yukarıdaki belirtileri alıyorsanız veya şüphelendiğiniz bir şey varsa mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Çok nadir görülüyor olsa da kimyasal gebelikten kurtulan kişilerde vardır. Aynı zamanda kimyasal gebelik yaşayan kadınların bir daha çocuğu olmayacak diye bir durum söz konusu değildir.

Okumaya Devam Et

Meraklısına

Genel8 ay ago

Evlilik Programlarının Fenomen Gelin Adayı Hanife’yi Görenler Tanıyamadı

 Esra Erol ve Zuhal Topal’ın programlarında eş arayan gelin adayı Hanife Gürdal estetik yaptırdı. Hanife Gürdal’ın estetikli halini görenler gözlerine...

Genel9 ay ago

Survivor’da büyük sürpriz! Acun Ilıcalı açıkladı

7’den 70′ e herkesi ekranlara kilitleyen ünlü yarışma programı Survivor 2018 yine nefesleri kesti. Acun Ilıcalı  yarışmacılara büyük sürprizi açıkladı. Acun...

Genel9 ay ago

Kıvanç Tatlıtuğ’un aldığı ücrete inanamayacaksınız

Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ  , Kenan İmirzalıoğlu’ndan ‘en yüksek ücret’ rekorunu aldı. Tatlıtuğ’un yeni filmi ‘Hadi Be Oğlum’ ilk haftasında...

Genel10 ay ago

Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı Olanlar Dikkat Etmeli

Hızlı yemek yeme sağlığınız için çok zararlı olacak bir alışkanlığa dönüşebilir. Hızlı yemek yiyen kişiler genellikle bu durumlardan şikayetçidir.

Genel1 sene ago

Düğününüzde Kullanabileceğiniz En Özel Parfüm Önerileri

Düğününüzde Kullanabileceğiniz En Özel Parfüm Önerileri

Genel1 sene ago

Aldatmanın Nedenleri

Klinik psikologu olan Kayla Knopp yaptığı araştırmalar sonucunda aldatmanın nedenlerini belirlemiştir. Yazımızda sizlere aldatmanın nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Genel1 sene ago

2017’nin En Rüküşleri

Bazı kadınlar yıla tarzıyla damga vurmayı başarırken bazı kadınlar ise kötü görünümleriyle akıllardan çıkmaz. Yazımızda sizlere 2017’nin en kötü rüküşleri...

Genel1 sene ago

2017 Yılında En Fazla Konuşulan Moda Olayları

İntihal iddiaları, ayrılık haberleri, muhteşem defileleri ve heyecanlı yeni gelişmeleriyle moda dünyasında muhteşem bir yılı geride bıraktık.

Genel1 sene ago

Hamile Kalma Yollarını Arayan Kişiler İçin En İyi Yollar

Neredeyse bütün kadınlar kendisini tam olarak hazır hissettiği dönemlerde çocuk sahibi olmak isterler. Siz de hamile kalmaya karar vermiş olabilirsiniz.

En Çok Merak Edilenler

Copyright © 2018 Meraklı Kızlar Burada