Connect with us

Takı

Pırlanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Fakat siz bu konuda ne kadar bilgilisiniz?

Published

on

Photo: TerriC / pixabay

Pırlanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Fakat siz bu konuda ne kadar bilgilisiniz? Kendinize çok değerli ve eşsiz bir hediye aldığınız sırada dikkat etmeniz gereken kriterleri yazımızda paylaşacağız. Pırlanta seçerken yazımızda belirttiklerimize mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Alacağınız Pırlantanın Kesimi Çok Önemlidir

Bir pırlantanın kesim şekli, ışığı yansıtma oranını belli etmektedir. İlk başta oldukça dikkat çekici olacak pırlantaları alırken doğru oranlara göre kesilmiş olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Genellikle yuvarlak kesim olan pırlanta ile karşılaşırsınız. Fakat bazı takılarda kalp, prenses, markiz ve oval kesim pırlantalarda kullanılmaktadır.

Pırlantanın Rengine Dikkat Etmelisiniz

Pırlanta her ne kadar şeffaf bir renge sahip olsa da saflığına göre renk farkları vardır. En kıymetli pırlanta ise içerisinde değişik maddelerin bulunmadığı pırlantadır. Işıkta parlamasındaki en önemli etkenlerden birisi de budur. Bu yüzden alacağınız pırlantayı iyice inceleyerek ışığı yansıtan renkleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Pırlantanın Karatına Dikkat Edin

Pırlantanın ağırlığı belirlenirken karat kelimesi kullanılmaktadır. Bir pırlantanın karatı ne kadar yüksekse değeri de o kadar yüksek olacaktır. Aynı zamanda birçok pırlanta modelinin karatına göre boyunun da büyüdüğünü görebilirsiniz.

Yapılan İndirim Kampanyalarını Takip Edin

Özellikle büyük markalar zaman zaman pırlantalarda çok büyük indirimler düzenlemektedir. Bu indirim günlerini takip ettiğiniz zaman en uygun fiyatlı pırlantayı alabilirsiniz. Anneler Günü, Kadınlar Günü, Sevgililer günü gibi günlerde indirimlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Zamansız Olan Modelleri Tercih Edin

Pırlantalara baktığınız zaman çok farklı modellerin olduğunu ve gerçekten çok hoş durduklarını görebilirsiniz. Fakat alacağınız pırlantayı çocuğunuza yadigar bırakmak istiyorsanız bu evrede zamansız olan modelleri tercih etmeniz çok önemlidir. Bu şekilde her ortamda ve her yaşta pırlantanız ile göz kamaştırıp bütün dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Pırlantanızın Sertifikasını Mutlaka Talep Edin

Orijinal olan pırlantalar 4C sertifikası verilmektedir. Siz de pırlanta aldığınız sırada 4C sertifikasını mutlaka talep etmelisiniz. Genellikle büyük markalar sizlere bu sertifikayı istemeden verir. Fakat alacağınız yer büyük bir marka değilse istemeniz gerekebilir. Size bu sertifikayı vermeyen bir yerden pırlanta almamaya özen gösterin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meraklısına

En Çok Merak Edilenler

Copyright © 2018 Meraklı Kızlar Burada